Zawiadomienie o zaistniałej szkodzie polegającej na niszczeniu siedliska przeplatki maturny, chronionego gatunku motyla (załączniki 2 i 4 Dyrektywy Siedliskowej) w Lesie Rędzińskim.
Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu
Zawiadomienie o zaistnieniu szkody w środowisku
Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie polegającej na niszczeniu siedliska przeplatki maturny, chronionego gatunku motyla (załączniki 2 i 4 Dyrektywy Siedliskowej) w Lesie Rędzińskim.
Opis szkody:
W dniach 10.05.2010- 20.05.2010 stwierdzono, nie po raz pierwszy, fakt nasilania się ruchu samochodów, głównie w weekendy, na drogach leśnych w Lesie Rędzińskim, zwłaszcza na głównej drodze wjazdowej od osiedla Rędzin (w załączeniu mapa z lokalizacją). Wzmożony ruch kołowy w okresie wiosennym (kwiecień/maj) powoduje zjawisko masowego rozjeżdżania naziemnych bezkręgowców akurat w okresie ich nasilonych migracji. Jedną z najbardziej poszkodowanych w ten sposób populacji jest ważna w skali województwa i kraju populacja przeplatki maturny. Gąsienice w tym okresie odbywają wędrówki w celu poszukiwania odpowiednich miejsc do przepoczwarzenia, wychodząc często na powierzchnie nasłonecznione, jakimi są tutaj m.in. drogi leśne. W podobnych miejscach (kałuże na drogach) gromadzą się motyle dorosłe przeplatki (maj/czerwiec) i tu także stwierdzono liczne przypadki „kolizji” z niepowołanymi pojazdami wjeżdżającymi i niszczącymi ten las (dodatkowo: spaliny, plamy paliwa i hałas). Duży problem stanowi też wykaszanie roślinności przydrożnej, w czasie której giną zarówno gąsienice jak i owady dorosłe.
Ponadto w pobliżu wjazdu od strony osiedla zimą 2009/2010 pojawiła się niewielka powierzchnia zrębowa usytuowana w samym sercu siedliska tego gatunku, założona kosztem jego roślin żywicielskich (jesiony, przetaczniki, dereń świdwa w półcieniu starych dębów, które wycięto). Na ich miejsce posadzono młode dęby, zapominając o jesionach, lub co gorsza nie wiedząc o tutejszych warunkach i wymaganiach siedliskowych w tym obszarze Natura 2000.
Ze względu na fakt, że w/w siedlisko spełnia definicję chronionego siedliska przyrodniczego w rozumieniu Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) z 13 kwietnia 2007 r. (art. 6, pkt. 2), wnioskujemy o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu zapobiegnięcia dalszym szkodom oraz naprawienia szkód już zaistniałych zgodnie z art. 9 ww. Ustawy oraz art. 60 ust. 2 Ustawy o ochronie przyrody, który mówi o (…) podjęciu działań w celu zapewnienia trwałego zachowania gatunku, jego siedliska lub ostoi, eliminowania przyczyn powstawania zagrożeń oraz poprawy stanu ochrony jego siedliska lub ostoi”.
Z uwagi na rodzaj zniszczeń wnioskujemy o nakazanie działań naprawczych, polegających miedzy innymi na wprowadzenia okresowych ograniczeń w ruchu samochodowym na drodze leśnej w okresie początek kwietnia-wrzesień (przebieg w załączeniu na mapie), najlepiej poprzez zainstalowanie np. szlabanów oraz wprowadzenie zakazu wykaszania w tym terminie roślinności przydrożnej.
Z poważaniem
Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000…”
www.natura2000.pl
DW:
UM we Wrocławiu, Wydział Środowiska i Rolnictwa
UM we Wrocławiu, Departament Architektury i Rozwoju
Zarząd Zieleni Miejskiej