[18] Opinia w sprawie zagrożenia szkodą w środowisku

Opinia w sprawie potoku Włodzica – zagrożenie szkodą w środowisku

 
Zagrożenie szkodą występuje na odcinku o długości 1,1 km rzeki Włodzicy zlokalizowanym w mieście Nowa Ruda. Planowane roboty - stanowiące zagrożenie wystąpienia szkody w środowisku to regulacja odcinka rzeki od miejsca, w którym rzeka przylega do ulicy Cmentarnej w Nowej Rudzie (N50o35’1017’’, E016o30’10.18’’) do mostu na Włodzicy przy połączeniu ulic Stara Droga i Górnicza (N50o35’32.36’’, E 16o30’39.51’’). Roboty będą polegały między innymi na usunięciu wszystkich drzew i zarośli oraz na zabudowaniu obydwu brzegów kamieniami umocnieniami stabilizowanymi siatką etc. Regulacja jest częścią przedsięwzięcia: ,,Remont istniejącej zabudowy regulacyjnej wraz z modernizacją stopni celem poprawienia spływu wód oraz umożliwienia migracji ryb na rzece Włodzicy w km 5+300-9+000 w miejscowości Nowa Ruda’’. Remont planowany jest przez RZGW we Wrocławiu. Ma rozpocząć się w pierwszej połowie września
 
Wykonanie inwestycji zgodnie z planem spowoduje zniszczenie następujących siedlisk umieszczonych w I załączniku Dyrektywy 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory:
1. 0,95 ha priorytetowych łęgów 91E0. Na zagrożonym odcinku lasy te występują wąskim pasem wzdłuż rzeki Włodzicy; w większości występują tu w podtypie 91E0-5 – podgórski łęg jesionowy. Miejscami również wykształcony jest podtyp 91E0-1 – łęg wierzbowy. Na większości powierzchni łęgi są dobrze lub bardzo dobrze wykształcone. Na niewielkim obszarze występują również początkowe stadia lasów łęgowych kwalifikujących się do typu siedliska 91E0. W ramach inwestycji planuje się usunięcie praktycznie wszystkich drzew. Umocnienie brzegów spowoduje, że łęg nie będzie mógł się odtworzyć.
2. Na długości około 130 metrów siedliska 8220-3 – mszysto-paprociowych zbiorowisk zacienionych skał kwaśnych i obojętnych. Siedlisko występują w trzech miejscach zagrożonego szkodą w środowisku fragmentu rzeki (30 m + 50 m +50 m). Zbiorowiska występują na skałach obmywanych przez wodę lub bezpośrednio graniczących z korytem Włodzicy. Na przeważającej długości są dobrze i bardzo dobrze wykształcone. Wycinka drzew spowoduje wystawienie siedliska na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, co spowoduje jego zupełną degradację. Umocnienia brzegów spowodują jego zupełne zniszczenie.
3. Około 5 arów siedliska 6430 – górskie, nadpotokowe zarośla lepiężnikowe. Występują w jednym miejscu opisywanego fragmentu rzeki. Są bardzo dobrze wykształcone. Roboty ziemne i umocnienie brzegów spowodują całkowite zniszczenie tego siedliska.
 
Oprócz siedlisk przyrodniczych odcinek zagrożony zniszczeniem jest miejscem bytowania wydry Lutra lutra, gatunku z II załącznika Dyrektywy 92/43/EWG. Na całym odcinku Włodzicy, zagrożonym szkodą w środowisku, występuje duża liczba skarp i podmytych korzeni drzew, które są potencjalnym miejscem zakładania nor przez wydrę. W przypadku zniszczenia tego odcinka Włodzicy, na całej rzece nie będzie miejsca odpowiedniego do założenia nory przez ten gatunek.
Naturalny charakter zagrożonego szkodą odcinka rzeki powoduje, że występuje tutaj bogata awifauna. W dwóch miejscach występują idealne, potencjalne miejsca lęgowe dla zimorodka Alcedo atthis – gatunku z I załącznika Dyrektywy 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. (tzw. Ptasiej) w sprawie ochrony dzikich ptaków. Są to podmywane w czasie wyższych stanów wód skarpy ziemne i wykroty, w których gatunek ten może wykopać norę lęgową. Miejsca zagrożone zniszczeniem są jednym z trzech fragmentów na całej Włodzicy, gdzie występuje taki typ brzegu rzecznego. Na zagrożonym szkodą odcinku, w sezonie lęgowym, jak i w pozostałych okresach roku, regularnie obserwuje się osobniki tego gatunku. Z innych cennych gatunków ptaków gnieżdżą się tu dwie pary pluszcza Cinclus cinclus – jedna z nich posiada terytorium na prawie całej długości przedmiotowego odcinka, a druga w jego górnej części, odbywając lęgi w ujściowym odcinku Piekielnicy. Na zagrożonym zniszczeniem odcinku lęgi odbywają również 4 pary pliszki górskiej Motacilla cinerea. Z cenniejszych gatunków awifauny zamieszkującej drzewostan, który ma ulec wycince, występuje dzięcioł czarny Dryocopus martius, dzięcioł zielonosiwy Picus canus - gatunki z I załącznika Dyrektywy Ptasiej, dzięcioł zielony Picus viridis i dzięciołek Dendrocopos minor.
Z pozostałych chronionych gatunków zwierząt w łęgach nadrzecznych na odcinku zagrożonym szkodą występują żaby trawne Rana temporaria, dla których lasy te są miejscem występowania poza sezonem rozrodczym.. Włodzica jest także prawdopodobnie miejscem zimowania tego gatunku.
Należy również podkreślić, że na odcinku zagrożonym wystąpieniem szkody w środowisku, bardzo dobre warunki do bytowania znajdują ryby. Nie ma tutaj ani jednego progu rzecznego ani żadnej przeszkody, która ograniczałaby wędrówkę ryb. Znajduje się tutaj duża liczba zakoli, podtopionych korzeni drzew, głęboczków i tym podobnych miejsc, które są doskonałymi kryjówkami ryb. Nurt rzeki jest zróżnicowany, występują zarówno miejsca z szybkim nurtem, jak i głębsze zakola z nurtem spokojnym. Takie zróżnicowanie przepływu jest bardzo korzystne dla bioróżnorodności ichtiofauny. W związku z tym, po zrealizowaniu inwestycji na części Włodzicy dramatycznie pogorszą się warunki do bytowania ichtiofauny, gdy tymczasem projekt zakłada poprawę warunków dla migracji ryb.
Mając na uwadze potencjalne zniszczenia trzech typów chronionych siedlisk przyrodniczych – priorytetowych łęgów wierzbowych, topolowych, olszowych i jesionowych 91E0, (podtypy 91E0-1 i 91E0-5), mszysto-paprociowych zbiorowisk zacienionych skał kwaśnych i obojętnych 8220-3, górskich, nadpotokowych zarośli lepiężnikowych – 6430, a także miejsca występowania gatunku z II załącznika Dyrektywy 92/43/EWG – wydry Lutra lutra,  miejsca gniazdowania ptaków z I załącznika Dyrektywy 79/409/EWG – dzięcioła czarnego Dryocopus martius, dzięcioła zielonosiwego Picus canus, zimorodka Alcedo atthis, oraz innych rzadkich chronionych polskim prawem gatunków ptaków - pluszcza Cinclus cinclus, pliszki górskiej Motacilla cinerea, dzięciołka Dendrocopos minor oraz dzięcioła zielonego Picus viridis, a poza tym, miejsca występowania żaby trawnej Rana temporaria - wnioskujemy o pilną interwencją zapobiegającą wystąpieniu szkody w środowisku


stopka