[12] Zawiadomienie RDOŚ we Wrocławiu o zaistnieniu szkody w środowisku

 

 
 
 
Wrocław, 23.07.2009
 
Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu
 
 
Zawiadomienie 
o zaistnieniu szkody  w środowisku
 
Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie w środowisku, w chronionych siedliskach oraz w gatunkach chronionych. Szkoda została wywołana zaoraniem łąk – siedliska 6510 (Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie), będących jednocześnie miejscem występowania co najmniej dwóch gatunków roślin objętych ochroną ścisłą – pełnika europejskiego Trollius europaeus oraz zimowitu jesiennego Colchicum autumnale.
Łąka znajduje się w województwie dolnośląskim, na północny wschód od wsi Kulin Kłodzki (gmina Lewin Kłodzki).
Zachowane fragmenty łąki można zaobserwować na południowy wschód od zaoranej powierzchni (w obrębie tej samej działki ewidencyjnej) oraz na sąsiadującej z nią od północnego zachodu działki nr 6/1. Ukształtowanie terenu oraz zachowane, mimo zaorania, fragmenty roślinności z dużą pewnością wskazują, iż to samo siedlisko występowało na zaoranym fragmencie działki nr 10/2.
W trakcie wstępnej wizji terenowej w dniu 25.05.2009 r. na zaoranym fragmencie stwierdzono kwitnące kępy pełnika europejskiego Trollius europaeus oraz owocujące okazy zimowitu jesiennego Colhicum autumnale. Oba powyższe gatunki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.
 W wyniku przekształcenia terenu na grunty orne doszło do zniszczenia 1,5 ha powierzchni omawianego terenu, co jest sprzeczne z art. 33 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, który „zabrania […] podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000” (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami.)oraz sprzeczne z art. 6 ust. 2 Dyrektywy Siedliskowej 91/43/EEC, który nakazuje wystrzegania się aktywności mogącej negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 w państwach członkowskich UE.
 
Opis szkody:
§         Szkodę stwierdzono 25 maja 2009 roku.
§         W wyniku zaorania łąk zostało częściowo zniszczone siedlisko 6510 (Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie), oraz stanowisko co najmniej dwóch gatunków roślin objętych ochroną ścisłą – pełnika europejskiego Trollius europaeus oraz zimowitu jesiennego Colchicum autumnale.
Lokalizacja:
§         Łąka znajduje się w obrębie działki nr 10/2 (obręb 0011, arkusz 1)
§         Łąka znajduje się w obrębie obszaru SOO „Góry Stołowe”
 
Ze względu na fakt, że siedlisko to spełnia definicję chronionego siedliska przyrodniczego w rozumieniu Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) z 13 kwietnia 2007 r. (art. 6, pkt. 2), a wymienione gatunki spełniają kryteria gatunków chronionych (art. 6, pkt. 7 ww. Ustawy), wnioskujemy o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu zapobiegnięcia dalszym szkodom oraz naprawienia szkód już zaistniałych zgodnie z art. 9 ww. Ustawy oraz art. 60 ust. 2 Ustawy o ochronie przyrody, który mówi o (…) podjęciu działań w celu zapewnienia trwałego zachowania gatunku, jego siedliska lub ostoi, eliminowania przyczyn powstawania zagrożeń oraz poprawy stanu ochrony jego siedliska lub ostoi”.
Fakt, iż mimo zaorania łąki na stanowisku stwierdzono kwitnące kępy pełnika europejskiego Trollius europaeus oraz owocujące okazy zimowitu jesiennego Colhicum autumnale pozwala przypuszczać, że szybkie podjecie działań w celu naprawienia zaistniałych szkód może zakończyć się sukcesem.
 
Z poważaniem
 
 
 
Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000”
 
 
DW:
Wójt Gminy Lewin Kłodzki
stopka