[10] Zawiadomienie Nadleśnictwa Bardo Śląskie o wystąpieniu szkody w środowisku

  

 
 
 
 
 
Wrocław, 2 lipca 2009
 
Sz. Pan
Zbigniew Pleśniarski
Nadleśniczy
Nadleśnictwo Bardo Śląskie
Noworudzka 9a
57-256 Bardo
 
 
 
Na podstawie art. 24 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju jako organizacja ekologiczna zgłasza wystąpienie szkody w środowisku.
 
Rodzaj szkody
Powiadamiamy o stwierdzeniu przypadku wyrządzenia szkody w siedlisku gatunków Natura 2000, tj. 1324 Nocka dużego Myotis myotis oraz 1308 Mopka Barbastella barbastellus oraz innych chronionych gatunków nietoperzy, związanego z zasypaniem korzeniami oraz ziemią szybu sztolni.
 
Miejsce wystąpienia szkody
Szkoda w środowisku została wyrządzona w leśnictwie Tarnawa oddział 44 znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Bardo. Między wzniesieniem Brzeźnicy i Grochowca, drogą od przełęczy z kapliczką na północ w kierunku Nowego Grochowa. Wejście do sztolni znajduje się około 150-200 m poniżej przełęczy, kilka metrów od drogi. Szyb znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej w lesie.
 
Opis szkody
Zasypano korzeniami oraz ziemią szyb sztolni. Spowodowało to odcięcie dostępu do części korytarzy zmniejszając długość dostępnych chodników o ponad połowę. Zasypanie szybu zmieniło również mikroklimat co może uniemożliwić zimowanie, szczególnie zimnolubnego mopka i mroczka pozłocistego.
 
Znaczenie szkody w środowisku
Jest to cenne zimowe stanowisko nietoperzy w tym rejonie Dolnego Śląska kontrolowane od 1997 roku. Co roku hibernowało tutaj kilka do kilkunastu osobników, jednak jest to liczba zaniżona ze względu na brak możliwości dokładnego sprawdzenia wszystkich szczelin. Spośród wszystkich podziemnych obiektów w Masywie Grochowej obiekt ten charakteryzował się utrzymującymi się niskimi temperaturami co sprzyjało wykorzystywaniu przez gatunki zimnolubne (mroczka pozłocistego i mopka). Duża liczba zróżnicowanych chodników pozwalała również na wykorzystanie przez inne gatunki, w tym nocka Natterera Myotis nattereri, nocka rudego Myotis daubentonii, gacka brunatnego Plecotus auritus, gacka szarego Plecotus austriacus, mroczka pozłocistego Eptesicus nilsonii. Zniszczenie tego stanowiska w połączeniu z regularnym niszczeniem chodników kopalni „Konstanty” w wyniku prac górniczych powoduje zagrożenie istnienia zimowych populacji nietoperzy. Dotyczy to zwłaszcza nocka dużego i mopka, które to gatunki charakteryzują się przywiązaniem do zimowisk.
 
Załączamy dokumentację szkody w środowisku wraz ze zdjęciami i planem sytuacyjnym wystąpienia szkody.
 
Wnosimy o pilne podjęcie działań przewidzianych przepisami Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
W celu zachowania stanowiska należy usunąć przynajmniej część z narzuconych do kilkumetrowego szybu korzeni i ziemi tak aby udrożnić korytarze na górnym i środkowym poziomie. Prace te powinny być przeprowadzone w okresie letnim lub wczesnojesiennym, a sposób zabezpieczenia sztolni powinien być konsultowany ze licencjowanymi chiropterologami.
 
Równocześnie zwracamy uwagę, że Nadleśnictwo Bardo dysponowało informacjami o lokalizacji tego stanowiska (por. notka bibliograficzna), na podstawie których mogło podjąć działania mające na celu zabezpieczenie sztolni i niedopuszczenie do zaistnienia szkody.
 
 
 
 
Z poważaniem
 

 

stopka