[7] Opinia w sprawie szkody w środowisku

Opinia w sprawie szkody w srodowisku wywołanej zaoraniem łaki na działce o numerze 155 w obrebie Wszemiłowice – Jurczyce, gmina Katy Wrocławskie Doniesienie o szkodzie w srodowisku dotyczy terenu należacego do gminy Katy Wrocławskie (obreb Wszemiłowice – Jurczyce), położonego obecnie w granicach planowanego Specjalnego Obszaru Ochrony „Łegi nad Bystrzyca”.

Planowany obszar Natura 2000 był dwukrotnie poddany inwentaryzacji przyrodniczej, na zlecenie Instytutu Ochrony Przyrody PAN, dotyczacej rozmieszczenia siedlisk przyrodniczych (2006) oraz gatunków roslin, zwierzat i ich siedlisk (2007). Ponadto był również przedmiotem badan, prowadzonych w ramach Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego, działajacego przy Wojewodzie Dolnoslaskim (2008). Materiały dokumentacyjne zebrane w czasie inwentaryzacji przyrodniczych w latach 2006-2008 sa obecnie w posiadaniu Ministerstwa Srodowiska RP.

Z inwentaryzacji przyrodniczej przeprowadzonej w roku 2008 oraz z wizji terenowej w roku 2009 wynika, że na terenie działki numer 155 wystepuje siedlisko przyrodnicze 6440 Łaki selernicowe, uwzglednione w Załaczniku I Dyrektywy Siedliskowej 92/43/EEC i jako takie podlegajace w Polsce ochronie, na mocy Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w srodowisku i ich naprawie (Dz. U. 2007 Nr 75, poz. 493) oraz na mocy Rozporzadzenia Ministra Srodowiska z dnia 30 kwietnia 2008 w sprawie kryteriów oceny wystapienia szkody w srodowisku (Dz. U. Nr 82, poz. 501)

Wskutek dokonanych działan, polegajacych na zaoraniu, zniszczeniu uległo łacznie około 0,98 ha siedliska przyrodniczego 6440 Łaki selernicowe, co stanowi 56% jego całkowitej

powierzchni, jaka zajmuje w ostoi „Łegi nad Bystrzyca”. Należy tu podkreslic, że ten typ siedliska wykształcił sie tylko w jednym miejscu (w obrebie działki nr 155), dlatego też nawet minimalna utrata jego areału jest niezwykle znaczaca.

Omawiany teren jest również miejscem wystepowania czosnku katowego Allium angulosum, taksonu umieszczonego na Liscie zagrożonych gatunków flory naczyniowej Dolnego Slaska (status: gatunek bliski zagrożenia). Ponadto obecnosc, w składzie gatunkowym łaki, krwisciagu lekarskiego Sanguisorba officinalis, sugeruje, że stanowi ona potencjalne siedlisko dla gatunków modraszków, uwzglednionych w II Załaczniku Dyrektywy Siedliskowej 92/43/EEC, Maculinea teleius (kod 1059) oraz Maculinea nausithous (kod 1061), dla których krwisciag jest roslina żywicielska.

Zniszczenie siedliska przyrodniczego, bedacego jednoczesnie potencjalnym miejscem bytowania gatunków chronionych, bez uzyskania stosownych decyzji zezwalajacych na takie działanie, jest szkoda w srodowisku i powinno podlegac procedurze opartej o odpowiednie przepisy Ustawy o zapobieganiu szkodom w srodowisku i ich naprawie.

mgr Kamila Reczynska

stopka