[1] Zawiadomienie Nadleśnictwa Miękinia o zagrożeniu zaistnienia szkody w środowisku

(...) zawiadamiamy o zagrożeniu szkodą w środowisku, która może zostać wywołana pozostawieniem gałęzi sosnowych po zabiegach wycinki wykonanych w obrębie oddziału 180c. (Nadleśnictwo Miękinia), które zasłoniły siedlisko 8220-1 – naskalne zbiorowiska paproci serpentynitowych.

Wrocław, 27.08.2009
 
 
Sz. Pani
mgr inż. Waldemar Zaremba
Nadleśniczy Nadleśnictwa Miękinia
ul. Sportowa 2
55-330 Miękinia
 
Zawiadomienie
o zagrożeniu zaistnienia szkody w środowisku
 
Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zagrożeniu szkodą w środowisku, która może zostać wywołana pozostawieniem gałęzi sosnowych po zabiegach wycinki wykonanych w obrębie oddziału 180c. (Nadleśnictwo Miękinia), które zasłoniły siedlisko 8220-1 – naskalne zbiorowiska paproci serpentynitowych.
 
Opis szkody potencjalnej:
W miejscu dawnych wyrobisk skał serpentynitowych, w większości zarośniętych lasem dębowym z domieszką sosny, zachowały się fragmenty odsłonięć skalnych, na których występuje punktowo wykształcone siedlisko 8220-1 – naskalne zbiorowiska paproci serpentynitowych, z występowaniem gatunku typowego dla siedliska, jakim jest zanokcica klinowata (Asplenium cuneifolium). Gatunek ten podlega ścisłej ochronie gatunkowej w Polsce, a jego stanowiska, zgodnie z Załącznikiem nr 4 do Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie ochrony gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną (Dz. U. 2004 Nr 168, poz. 1764) powinny być objęte ochroną strefową.
Gałęzie i konary pozostałe po ścince sosen wrzucono także do niektórych wyrobisk, co powoduje zasłonięcie skał serpentynitowych stanowiących różne postaci siedliska 8220-1 oraz naraża je na nadmierny opad igieł sosny, co spowoduje zmiany w składzie chemicznym inicjalnych gleb typowych dla siedliska.
 
Zgodnie z art. 33 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku „zabrania się podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000” (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami.). Planowane przedsięwzięcie będzie też naruszać art. 6 ust. 2 Dyrektywy Siedliskowej 91/43/EEC, który nakazuje wystrzegania się aktywności mogącej negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 w państwach członkowskich UE.
 
W związku z powyższym wnosimy o podjęcie działań przewidzianych przepisami Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
Dla uniknięcia wystąpienia szkody w środowisku istotnej dla jednego z 12 stanowisk zanokcicy klinowatej znanych ze Wzgórz Oleszeńskich konieczne jest jak najszybsze usunięcie gałęzi i konarów sosny zalegających na skałach i w obrębie dawnych wyrobisk, a także większych ilości konarów z runa świetlistej dąbrowy serpentynitowej. Gałęzie to powinny zostać przeniesione do jednego z sąsiadujących z oddziałem 180 c wydzieleń z drzewostanem sosnowym i tam pozostawione do samoistnej mineralizacji.
 
Załączamy opinię w sprawie zagrożenia szkodą w środowisku wywołaną składowaniem gałęzi sosnowych pozostałych po zabiegach wycinki lasu w oddziału 180c. (Nadleśnictwo Miękinia), Gmina Sobótka.
 
Z poważaniem
 
 
 
Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000…”
(więcej informacji o projekcie na stronie www.natura2000.pl)
 
 

 

  • dokumentacja fotograficzna
stopka