[33] Zawiadomienie RDOŚ we Wrocławiu o zaistnieniu szkody w środowisku - Kiełczówek

Zawiadamienie o zaistniałej szkodzie: zniszczenia łęgów (91E0-1 – wierzbowe lasy łęgowe) w pobliżu m. Kiełczówek - w wyniku przeprowadzenia prac ziemnych (w tym budowa sieci energetycznej).

Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu

Zawiadomienie o zaistnieniu szkody w środowisku

Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie: zniszczenia łęgów (91E0-1 – wierzbowe lasy łęgowe) w pobliżu m. Kiełczówek.
W wyniku przeprowadzenia prac ziemnych (budowa sieci energetycznej; obecne również wkopane studzienki) doszło do zniszczenia siedliska, ale też zaburzenia integracji ekosystemu - zagrożony jest cały płat lasów łęgowych na tym odcinku doliny Widawy. Działanie to narusza art. 33 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, który „zabrania […] podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000” (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami.) oraz jest sprzeczne z art. 6 ust. 2 Dyrektywy Siedliskowej 91/43/EEC, który nakazuje wystrzegania się aktywności mogącej negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 w państwach członkowskich UE.

Lokalizacja:
Ok. 600 m na wschód od centrum Kiełczówka, gmina Długołęka
Współrzędne geograficzne: 17 11’ 49.23’’ E / 51 7’ 6.38’’ N

Opis szkody:
W trakcie prac terenowych w dolinie Widawy w okolicy miejscowości Kiełczówek stwierdzono obecność zniszczeń w zasobach siedlisk przyrodniczych z Załącznika I Dyrektywy Siedliskowej (92/43/EEC) w obszarze Natura 2000 „Lasy Grędzińskie”. Zniszczenia dotyczą siedliska priorytetowego siedliska 91E0 – lasy łęgowe wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe.
Stan zachowania siedliska w otoczeniu jest bardzo dobry. Znaczna część powierzchni siedliska reprezentowana jest przez znajdujące się na różnych stadiach sukcesji zarośla wierzbowe, występujące w mozaice z dojrzałymi drzewami wierzb oraz płatami lasu. Całość tworzy niezwykle cenny przyrodniczo, dynamiczny kompleks o charakterze leśno-zaroślowym. Teren jest silnie podmokły, co świadczy o prawidłowym stanie wykształcenia siedliska. W lesie znajduje się także duża liczba martwego drewna, co może świadczyć o występowaniu w tym miejscu pachnicy dębowej, zasiedlającej często próchniejące wierzby. W otoczeniu siedliska 91E0 znajdują się duże i równie cenne płaty szuwarów turzycowych oraz niewielkie fragmenty trzcinowisk, stanowiące siedliska gatunków chronionych płazów oraz ptaków.
Obszar ten został przecięty inwestycją liniową w postaci budowanej linii energetycznej oraz prawdopodobnie kanalizacji. W wyniku realizacji prac wycięto fragment łęgu wierzbowego pod budowaną linią (*91E0). Oprócz bezpośrednich zniszczeń doprowadzono do istotnego zagrożenia funkcjonowania i stanu zachowania całego płatu łęgu, a także siedlisk przyległych (wilgotne szuwary turzycowe, ziołorośla nadrzeczne, ekosystem rzeczny). Z pewnością zniszczono również, a na dużym obszarze pogorszono stan zachowania siedlisk gatunków wpisanych na załączniki Dyrektywy Siedliskowej (obszar stanowił doskonałe miejsce rozrodu dla płazów).
Ze względu na fakt, że w/w siedliska spełniają definicję chronionego siedliska przyrodniczego w rozumieniu Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) z 13 kwietnia 2007 r. (art. 6, pkt. 2), wnioskujemy o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu zapobiegnięcia dalszym szkodom oraz naprawienia szkód już zaistniałych zgodnie z art. 9 ww. Ustawy oraz art. 60 ust. 2 Ustawy o ochronie przyrody, który mówi o (…) podjęciu działań w celu zapewnienia trwałego zachowania gatunku, jego siedliska lub ostoi, eliminowania przyczyn powstawania zagrożeń oraz poprawy stanu ochrony jego siedliska lub ostoi”.

Z poważaniem

Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000…”
www.natura2000.pl

DW:
Gmina Długołęka

stopka