[31] Zawiadomienie RDOŚ we Wrocławiu o zaistnieniu szkody w środowisku - Jarnołtów

Zawiadamienie o zaistniałej szkodzie polegającej na niszczeniu starorzecza 3150-2 oraz regeneracyjnych postaci siedliska łęgu jesionowo-olszowego 91EO oraz pogorszeniu jakości wód wywołanej prowadzeniem nielegalnego składowiska odpadów w pobliżu miejscowości Jarnołtów (Wrocław).

Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu

Zawiadomienie o zaistnieniu szkody w środowisku

Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie polegającej na niszczeniu starorzecza 3150-2 oraz regeneracyjnych postaci siedliska łęgu jesionowo-olszowego 91EO oraz pogorszeniu jakości wód wywołanej prowadzeniem nielegalnego składowiska odpadów w pobliżu miejscowości Jarnołtów.
Składowisko zlokalizowane jest na dz. nr 5 w obrębie Jarnołtów oraz rozbudowywane na teren przylegającej działki - nr 6/4 w obr. Jarnołtów, ok. 500 m na południowy-zachód od wsi Jarnołtów w gm. Wrocław w obszarze Natura 2000 „Łęgi nad Bystrzycą”.
Na dz. nr 5 w obrębie Jarnołtów prowadzone jest wysypisko odpadów. Od kilku lat właściciel działki transportuje odpady na ten teren. Odpady składowane są głównie w zachodniej części działki bezpośrednio przylegającej do obszaru starorzecza, będącego siedliskiem 3150-2 i regenerujących się form łęgu 91EO. Obecnie obszar wysypiska powiększa się w kierunku zachodnim w ten sposób, iż zaczyna wkraczać bezpośrednio w starorzecze oraz drzewostan.
Na terenie projektowanego obszaru "Łęgi nad Bystrzycą", w bezpośredniej bliskość starorzecza (dz. nr 6/4) stwierdzono występowanie nastepujących gatunków płazów: kumak nizinny Bombina bombina, rzekotka drzewna Hyla arborea, grzebiuszka zimna Pelobates fuscus, żaba moczarowa Rana arvalis, kompleks żab wodnych Rana esculenta complex.
Z uwagi na rodzaj zniszczeń oraz możliwość zapobieżenia dalszym szkodom wnioskujemy o nakazanie działań naprawczych, polegających miedzy innymi na wstrzymaniu rozbudowy składowiska oraz wprowadzenia obowiązku prowadzenia pomiarów zawartości substancji w glebie, ziemi i wodzie. W załączeniu bardziej szczegółowy opis zagrożeń i opinia na temat szkody.

Z poważaniem

Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000…”
www.natura2000.pl

DW: UM we Wrocławiu, Wydział Środowiska i Rolnictwa

stopka