[23] Zawiadomienie RDOŚ we Wrocławiu o zaistnieniu szkody w środowisku - Jagniątków

Zawiadomienie o zaistniałej szkodzie wywołanej wykonaniem prac ziemnych w obrębie siedliska przyrodniczego 7140 – torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz 6510 – niżowe i górskie łąki świeże użytkowane ekstensywnie.

 

Wrocław, 10.11.2009
 
 
Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu
 

Zawiadomienie o zaistnieniu szkody w środowisku

 
Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie wywołanej wykonaniem prac ziemnych w obrębie siedliska przyrodniczego 7140 – torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz 6510 – niżowe i górskie łąki świeże użytkowane ekstensywnie.
       Kompleks łąk i torfowisk położony jest na terenie województwa dolnośląskiego, na południowy zachód od zabudowań osiedla Jagniątków (Jelenia Góra), w pobliżu granic Karkonoskiego Parku Narodowego, w granicach Specjalnego Obszaru Ochrony (SOO) „Źródła Pijawnika”.
Podjęte na ich terenie działania doprowadziły do zniszczenia siedliska 7140 na powierzchni około 0,5 ha w związku z pogłębieniem i poszerzeniem rowów odwadniających, co stanowi. 15% całkowitej powierzchni tego siedliska na obszarze chronionym oraz jego zagrożenia na obszarze 1,5 ha tj. na 40% powierzchni całkowitej.
W wyniku zdarzenia doszło też do zniszczenia gatunków typowych dla wspomnianego siedliska, a objętych ochroną prawną, jak: kukułka szerokolistna, Dactylorhiza majalis, kukułka Fuchsa Dactylorhiza fuchsii, listera jajowata Listera ovata, pierwiosnka wyniosła Primula elatior.Ponadto szereg gatunków mszaków, chronionych Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną.
W wyniku przeprowadzenia prac ziemnych doszło do zniszczenia 0,5 ha powierzchni omawianego terenu, co narusza art. 33 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, który „zabrania […] podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000” (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami.)oraz jest sprzeczne z art. 6 ust. 2 Dyrektywy Siedliskowej 91/43/EEC, który nakazuje wystrzegania się aktywności mogącej negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 w państwach członkowskich UE.
Opis szkody:
W płatach siedliska 7140 torfowiska przejściowe i trzęsawiska zauważono nasyp ziemny i wykonane rowy melioracyjne (wizja terenowa z dnia 07.08.2009). Podjęte działania doprowadziły do zniszczenia siedliska 7140 na powierzchni około 0,5 ha w związku z pogłębieniem i poszerzeniem rowów odwadniających, co stanowi. 15% całkowitej powierzchni tego siedliska na obszarze chronionym oraz jego zagrożenia na obszarze 1,5 ha – co stanowi 40% powierzchni całkowitej. Zarówno zniszczenie, jak i zagrożenie siedliska należy uznać za znaczące. Siedliska: 7140 – torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz 6510 – niżowe i górskie łąki świeże użytkowane ekstensywnie są jednym z głównych przedmiotów ochrony w Specjalnym Obszarze Ochrony (SOO) „Źródła Pijawnika”.
Siedlisko 6510 zostało zniszczone na obszarze 0,5 ha, t.j. 0,3% zasobów tego siedliska w obszarze - w związku z prowadzonymi pracami ziemnymi naruszono warstwę próchniczą gleby w siedlisku.
Lokalizacja
Jelenia Góra, 50o48’53,36”N, 15o36’3,38”E, w załączeniu mapa topograficzna oraz ortofotomapa z zaznaczoną lokalizacją.
 
Ze względu na fakt, że w/w siedliska spełniają definicję chronionego siedliska przyrodniczego w rozumieniu Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) z 13 kwietnia 2007 r. (art. 6, pkt. 2), wnioskujemy o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu zapobiegnięcia dalszym szkodom oraz naprawienia szkód już zaistniałych zgodnie z art. 9 ww. Ustawy oraz art. 60 ust. 2 Ustawy o ochronie przyrody, który mówi o (…) podjęciu działań w celu zapewnienia trwałego zachowania gatunku, jego siedliska lub ostoi, eliminowania przyczyn powstawania zagrożeń oraz poprawy stanu ochrony jego siedliska lub ostoi”.
Z uwagi na rodzaj zniszczeń oraz możliwość zapobieżenia dalszym szkodom wnioskujemy o nakazanie działań naprawczych, polegających w pierwszym kroku na natychmiastowym zaprzestaniu odwadniania terenu to znaczy zakopaniu rowów melioracyjnych.
 
 
                                                                                                                                
Z poważaniem
 
 
Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000…”
www.natura2000.pl
 
DW: UM w Jeleniej Górze

 

stopka