[20] Zawiadomienie RDOŚ we Wrocławiu o zaistnieniu szkody w środowisku

 

 

Wrocław, 10.11.2009
 
Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu
 
Zawiadomienie
o zaistnieniu szkody w środowisku
 
Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie wywołanej wykopaniem rowów odwadniających w obrębie siedliska przyrodniczego 7140-2torfowiska przejściowe i trzęsawiska (z rośl. Scheuchzerio–Caricetea nigrae).
Kompleks torfowisk położony jest na terenie województwa dolnośląskiego, gmina Mieroszów ok. 0,5 km na północny zachód od środkowej części wsi Łączna., w granicach SOO Góry Kamienne (PLH020038), utworzonego właśnie dla ochrony siedliska 7140.
W wyniku zdarzenia doszło do zniszczenia wspomnianego siedliska wraz z gatunkami dla niego typowymi. Teren jest miejscem występowania takich gatunków jak: kukułka szerokolistna Dactyloriza majalis, gnidosz rozesłany Pedicularis sylvatica, śnieżyca wiosenna Leucojum vernum, pierwiosnka wyniosła Primula elatior orazgatunku siedliskowego 1061- modraszek nausitous Maculinea nausithous, chronionych Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną.
W wyniku osuszenia obszaru doszło do zniszczenia 0,5 ha powierzchni omawianego siedliska, a kolejne 3,5 ha jest zagrożone, co narusza art. 33 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, który „zabrania […] podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000” (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami.)oraz jest sprzeczne z art. 6 ust. 2 Dyrektywy Siedliskowej 91/43/EEC, który nakazuje wystrzegania się aktywności mogącej negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 w państwach członkowskich UE.
 
Opis szkody:
Wiosną 2009 w dolnej części torfowiska przejściowego wykopano system co najmniej 3 rowów o długości kilkuset metrów (rowy gł. 1-1,5 m i szer. 1 m). Wraz z istniejącym, starym rowem z którym je połączono powodują one bardzo silne odwodnienie powierzchni torfowiska oraz jego szybką degradację. W wyniku odwodnienia na torfowisku następuje ekspansja młodych brzóz, potęgujących zniszczenie siedliska. Ponadto odwodnieniu poddano część łąk wilgotnych, na których występuje motyl modraszek nausitous i prawdopodobne jest występowanie kilka kilometrów dalej modraszka telejusa oraz mającego tu typowe siedliska czerwieńczyka nieparka-gatunków z Zał. II Dyrektywy Siedliskowej.
Szkoda została stwierdzona wiosną 2009 roku.
(Podmiot, który stwierdził zaistnienie szkody w środowisku i ją udokumentował to: Piotr Wasiak, „Klub Przyrodników – Stacja Terenowa w Uniemyślu”, Uniemyśl 60, 58-408 Okrzeszyn).
 
Lokalizacja:
Obszar będący pod negatywnym wpływem przedsięwzięcia obejmuje działki o nr 14,15, 20/2, 9/6, ob. Łączna, gmina Mieroszów (na skraju lasu).
 
Ze względu na fakt, że siedlisko to spełnia definicję chronionego siedliska przyrodniczego w rozumieniu Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) z 13 kwietnia 2007 r. (art. 6, pkt. 2), wnioskujemy o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu zapobiegnięcia dalszym szkodom oraz naprawienia szkód już zaistniałych zgodnie z art. 9 ww. Ustawy oraz art. 60 ust. 2 Ustawy o ochronie przyrody, który mówi o (…) podjęciu działań w celu zapewnienia trwałego zachowania gatunku, jego siedliska lub ostoi, eliminowania przyczyn powstawania zagrożeń oraz poprawy stanu ochrony jego siedliska lub ostoi”.
Z uwagi na rodzaj zniszczeń oraz możliwość zapobieżenia dalszym szkodom wnioskujemy o nakazanie działań naprawczych, polegających w pierwszym kroku na natychmiastowym zaprzestaniu odwadniania terenu to znaczy zakopaniu rowów melioracyjnych.
 
 
 
Z poważaniem
 
 
Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000…”
 
 
 
 
 
DW: Gmina Mieroszów

 

stopka