[11] Odpowiedź RDOŚ we Wrocławiu na zgłoszenie szkody

W odpowiedzi otrzymano postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji na usunięcie drzew zasiedlonych przez pachnicę dębową.

W odpowiedzi otrzymano postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji na usunięcie drzew zasiedlonych przez pachnicę dębową.

 
Zwrócono się do Nadleśnictwa Żmigród o zajęcie stanowiska w sprawie.
Nadleśnictwo przedłożyło obszerne wyjaśnienia wraz z licznymi załącznikami oraz inf. o przeprowadzonej kontroli przez przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych, jaka miała miejsce w dniach 27 – 29 kwietnia 2009r. na terenie Nadleśnictwa i kontroli pracowników Instytutu Badawczego Leśnictwa przeprowadzonej 12-14 maja 2009r.
 
W toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego organ ochrony środowiska zlecił wykonanie ekspertyzy przyrodniczej niezależnemu specjaliście, w celu dokonania oceny oraz kwalifikacji obecnego stanu populacji pachnicy dębowej na obszarze objętym wycinką.
Badaniami objęty został pas drzewostanu o szerokości 20-30 metrów po obu stronach drogi krajowej nr 439 na odcinku 3000 m zlokalizowany między Żmigródkiem i Radziądzem.
Badania wykazały 10 stanowisk pachnicy dębowej, z czego 5 zlokalizowanych było w wyciętych drzewach. Na podstawie ekspertyzy populację oszacowano na min. 50 – 100 osobników. Jedyną szansą zapobiegnięcia dalszemu uszczupleniu zasobów siedliskowych omawianego gatunku, może być wstrzymanie wycinki drzew w promieniu 200 m od rozpatrywanego pasa drzewostanu.
Według autora ekspertyzy wszelkie dane uzyskane w tych i wcześniejszych badaniach,jak również położenie i charakter obiektu wskazywały na bardzo duże prawdopodobieństwo występowania tego gatunku. Ponadto informacje na temat występowania pachnicy dębowej na badanym obszarze były podawane we wcześniejszych badaniach prowadzonych głównie przez Lasy Państwowe w ramach powszechnej inwentaryzacji gatunków i siedlisk Natura 2000.
Na podstawie zebranych w sprawie materiałów dowodowych organ ochrony środowiska postanowił o wszczęciu postępowania.

 

stopka