[2] Zawiadomienie RDOŚ we Wrocławiu o zaistnieniu szkody w środowisku

 

 
 
 
Wrocław, 23.07.2009
 
 
Sz. Pan
Edward Biały
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
we Wrocławiu
 
Zawiadomienie
o zaistnieniu szkody w środowisku
 
Na podstawie art. 24 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) niniejszym zawiadamiamy o zaistniałej szkodzie wywołanej zaoraniem obszaru w obrębie siedliska przyrodniczego 6510 – niżowe i górskie łąki świeże użytkowane ekstensywnie.
Zgodnie z uzyskanymi informacjami właścicielem łąk jest prawdopodobnie przedsiębiorstwo Pol-Skal Sp. z o.o. Zarząd Spółki, mieszczący się przy ulicy Piłsudskiego 40/1, 31-111 Kraków.
Kompleks łąk położony jest na terenie województwa dolnośląskiego, na zachód od miejscowości Mała Kamienica (gmina Stara Kamienica) i na północ od drogi Chromiec – Mała Kamienica.
Siedlisko 6510 – niżowe i górskie łąki świeże użytkowane ekstensywnie jest jednym z głównych przedmiotów ochrony w Specjalnym Obszarze Ochrony (SOO) „Łąki Gór i Pogórza Izerskiego”.
W wyniku zdarzenia doszło do zniszczenia wspomnianego siedliska wraz z gatunkami dla niego typowymi. Teren, którego dotyczy skarga jest miejscem występowania gatunków storczyków z rodzaju kukułka (Dactylorhiza sp.), chronionych Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących roślin objętych ochroną.
W wyniku przekształcenia terenu na grunty orne doszło do zniszczenia 11 ha powierzchni omawianego terenu, co narusza art. 33 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, który „zabrania […] podejmowania działań mogących w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000” (Dz. U. nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami.)oraz jest sprzeczne z art. 6 ust. 2 Dyrektywy Siedliskowej 91/43/EEC, który nakazuje wystrzegania się aktywności mogącej negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 w państwach członkowskich UE.
Opis szkody:
§               W wyniku zaorania ww. łąk pod uprawę nastąpiło zniszczenie 11 ha łąk, będących siedliskiem przyrodniczym 6510 i siedliskiem gatunków chronionych.
§               Szkoda została stwierdzona 13 i 19 kwietnia 2009 roku. (Podmiot, który stwierdził zaistnienie szkody w środowisku i udokumentował ją: Krystyna Andrzejewska, „Stowarzyszenie pod Kamienickim Grzbietem”, Chromiec 55, 58-512 Stara Kamienica.
§               Prawdopodobnie nie występowano o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie przedsięwzięcia.
Lokalizacja:
§               Obszar będący pod negatywnym wpływem przedsięwzięcia obejmuje działki o nr 360, 358, 317/2 i 364/1 w gminie Mirsk.
 
Ekspertyza terenowa wykonana przez mgr Kamilę Reczyńską z Uniwersytetu Wrocławskiego (zał. 1) potwierdza wystąpienie szkody w środowisku.
Ze względu na fakt, że siedlisko to spełnia definicję chronionego siedliska przyrodniczego w rozumieniu Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493 z późniejszymi zmianami) z 13 kwietnia 2007 r. (art. 6, pkt. 2), wnioskujemy o wszczęcie postępowania administracyjnego w celu zapobiegnięcia dalszym szkodom oraz naprawienia szkód już zaistniałych zgodnie z art. 9 ww. Ustawy oraz art. 60 ust. 2 Ustawy o ochronie przyrody, który mówi o (…) podjęciu działań w celu zapewnienia trwałego zachowania gatunku, jego siedliska lub ostoi, eliminowania przyczyn powstawania zagrożeń oraz poprawy stanu ochrony jego siedliska lub ostoi”.
 
Z poważaniem
 
 
Sabina Lubaczewska
Koordynator projektu „Strażnicy Natury 2000”
 
 
 
DW: Gmina Stara Kamienica
  • dokumentacja fotograficzna
stopka